Anton Michelsen. Sukker- og flødesæt af sølv i oldnordisk stil, stilblandingsperioden, anno 1874 (2)
Anton Michelsen. Sukker- og flødesæt af sølv i oldnordisk stil drevet med vikingebåndslyng, stilblandingsperioden, stemplet med mestermærke for Anton Michelsen (1809-1877, borgerskab i København 1841, hof- og ordensjuvelér fra 1848), København 1874. Flødekande: H. 9 cm. Sukkerskål: H. 8. L. 18 cm. Samlet vægt ca. 374 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Auktionen afsluttes: 19:57
13 timer 19 minutter 58 sekunder