A. Michelsen. Samling juleskeer fra 1943-1960, delvist forgyldt sølv & sterlingsølv m/ emalje. (18)
Anton Michelsen. Samling juleskeer fra 1943-60 af delvist forgyldt sølv & sterlingsølv m/ emalje i æsker, bl.a.
AM 1943 Olaf Stæhr-Nielsen 'Fredsdue' juleske af sølv
AM 1944 Ole Hagen 'Den hjertelige Højtidsånd' juleske af sølv
AM 1945 Erik Herløw 'Snekrystaller' juleske af sølv
AM 1946 Johan Pedersen 'Kristtjørn eller Kristtorn' juleske af sterling
AM 1947 Ibi Trier Mørch 'Snebolde' juleske af sterling
AM 1948 Ilse Nanbaldian 'Julebukken' juleske af sterling
AM 1949 Mogens Nilsson 'Adventskransen' juleske af sterling
AM 1950 Poul Høyrup 'Juletræerne' juleske af sterling
AM 1951 Eigil Jensen 'Julehjerte' juleske af sterling
AM 1952 Arne Ungermann 'Julemanden' juleske af sterling
AM 1953 E. og U. Clemmensen 'Juleengle' juleske af sterling
AM 1954 Søren Sass 'Kræmmerhuse' juleske af sterling
AM 1955 Palle Pio 'Julestjerne' juleske af sterling
AM 1956 Jørgen Michelsen 'Julebegonia' juleske af sterling
AM 1957 Erik Ellegaard Frederiksen 'Uldgarnsnisser' juleske af sterling
AM 1958 Karl Gustav Hansen 'Hellig Tre Konger' juleske af sterling
AM 1959 Henry Thelander 'Lucia brud' juleske af sterling
AM 1960 Rolf Middelboe 'Vintersolhverv' juleske af sterling
Alle er L. 16 cm. Samlet vægt for emalje & sølv ca. 130 gr. Samlet vægt for emalje & sterling ca. 661 gr. Fremstår m/ brugsspor. (18)
Auktionen afsluttes: 05. nov. 2024 18:56
4 dage 11 timer 35 minutter 0 sekunder
DKK 5.200