Kandisskål af sølv i empireform, mester Christen Vilhelm Ørsnes, 1800-tallets anden halvdel
Kandisskål af sølv i empireform, ovalt korpus, hanke med løvehoveder, stemplet med mestermærke for Christen Vilhelm Ørsnes (P. Ørsnes' enke og søn, aktiv 1869-1893) samt med Aalborg bymærke og lødighedsmærke. H. 8,5. L. 17 cm. Vægt ca. 140 g. Fremstår med brugsspor, gravering, let bule på korpus og fod.
Auktionen afsluttes: 19:48
11 timer 28 minutter 4 sekunder
DKK 1.800