Dansk sølvsmed. Kaffeservice af sølv i rokokoform, anno 1937 (3)

Vurdering

DKK 16000

Vejle

6495468

Dansk sølvsmed. Kaffeservice af sølv i rokokoform bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, med skævknækket, ovalt korpus, indvendigt forgyldt, hanke af træ, lågknopper i form af blomster, ovale fødder, anno 1937. H. 11, 14 og 26 cm. Samlet vægt ca. 1504 g. Fremstår med brugsspor, graveringer under bunden, flødekanden med knækket spids på hank. (3)

DKK 13.000

J.L. Hultmann. Svensk art deco kaffeservice af sølv, Stokholm 1949 (3)

Vejle 06. nov. 20:53

Vurdering

6.000

4.600

P. Hertz. Sukker- og flødesæt af sølv i barokform, anno 1917 (2)
Vejle 19:22

Vurdering

3.000

Kinesisk sølvsmed samt F. Hingelberg. Sukker- og flødesæt af sterlingsølv med drageformede hanke (2)
Vejle 08. nov. 20:00

Vurdering

Bing & Grøndahl. Måge m/ Guld. Diverse dele service. (62)
Odense 05. nov. 18:51

Vurdering

800