Senempire vase / bonbonniere af sølv, Nicolai Jensen Lyderwahls enke, København 1835

Vurdering

Vejle

6492594

Senempire vase / bonbonniere af sølv, drevet med blad- og muslingedekoration, rund fod, stemplet med mestermærke for hofguldsmed Nicolai Jensen Lyderwahl (ca. 1760-1819, borgerskab i København 1790, enken fortsætter produktionen til 1838), København 1835. H. 14 cm. Vægt ca. 224 g. Låg mangler. Fremstår med patina, indvendige aflejringer.