Klassicistisk vinkande af sølv, mester Jacob Christian Smith, Aalborg ca. 1870

Vurdering

DKK 5200

Vejle

6489475

Vinkande af sølv i klassicistisk stil graveret med vinløv og Amor med bue, pilekogger og hund, stemplet med mestermærke for Jacob Christian Smith (ca. 1811-1876, borgerskab i Aalborg 1837), Aalborg bymærke og provinslødighedsmærke. H. 24,5 cm. Vægt ca. 384 g. Fremstår med brugsspor, ujævnhed på fodstykke, gravering i front.

DKK 3.800

Lille barokbæger af sølv, mester Georg Kruse, Vordingborg ca. 1775

Vejle 22 okt.

Vurdering

1.000

Tysk frugtskål af sølv i rokokoform
Vejle 18:29

Vurdering

5.200

4.200

Carl M. Cohr. 'Blank Perle', fiskebestik af sølv til tolv pers.  (12)
Vejle 23 okt.

Vurdering

11.500

7.600

Cohr, Frigast m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre (21)
Vejle 18 okt.

Vurdering

Stjertpotte samt strøbøsse af sølv (2)
Hørsholm 19 okt.

Vurdering

3.200

Christian Jensens Sølvvarefabrik: Mælkekande af sølv
Hørsholm 19 okt.

Vurdering

Etui/ tabatière samt to sukkertænger af sølv og sterlingsølv (3)
Vejle 18 okt.

Vurdering

1.500

A. Michelsen, Evald Nielsen m.fl.: En samling sølv og sterlingsølv (21)
Hørsholm 18 okt.

Vurdering

15.500

11.000

Samling smykker, primært udført af sterling sølv (24)
Aalborg 21 okt.

Vurdering

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)