Klassicistisk vinkande af sølv, mester Jacob Christian Smith, Aalborg ca. 1870
Vinkande af sølv i klassicistisk stil graveret med vinløv og Amor med bue, pilekogger og hund, stemplet med mestermærke for Jacob Christian Smith (ca. 1811-1876, borgerskab i Aalborg 1837), Aalborg bymærke og provinslødighedsmærke. H. 24,5 cm. Vægt ca. 384 g. Fremstår med brugsspor, ujævnhed på fodstykke, gravering i front.
Auktionen afsluttes: 26. nov. 2024 19:27
4 dage 23 timer 9 minutter 26 sekunder
DKK 2.800