Karl Kristoffersen. 'Livtag'
Karl Kristoffersen f. 1943. Nuuk. 'Livtag'. Fedtsten. Sign. Karl 1967. H. 13 cm. L. 9,5 cm. D. 8,5 cm. cd
Proveniens: Birte Christensen, dennes samling ( indsamlet i perioden 1950 til 1970)
Litteratur: Birte Haagen: 'Kristoffersen. En grønlandsk billedhuggerfamilie'. Forlaget Tinok, 2004. s. 30. Afbillede s. 189.
Se hele udvalget på Birte Christensen samling her
Slutter om 6 dage 20 timer 49 minutter 38 sekunder