Gunnar Falsig, Chatol, palisander, 1960'erne
Gunnar Falsig, Chatol af fineret palisander, front med skydelåger af glas samt tre skuffer og skriveplade, herunder tre skuffer samt låge, runde tilspidsede ben. H. 125 B. 100 D. 40 cm. Fremstillet hos Brdr. Falsigs Møbelfabrik. Ca. 1960/70. Fremstår med brugsspor, to manglende vitrinelåger, snavset og røglugt.
Slutter om 3 dage 20 timer 44 minutter 50 sekunder