Hans J. Wegner for RY-Møbler. Høj skænk, palisander, model RY28
H. J. Wegner 1914-2007. Høj skænk af fineret palisander, front med to skydelåger bag hvilke hylder og to udtræksskuffer af egetræ, runde, tilspidsede ben af massivt palisander. Sjælden model, fremstillet hos Ry-Møbler i 1962, model RY28 stempel herfra. H. 135 L. 157 D. 45 cm. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor, plet på topplade, afslag på glideskinde.
Slutter om 5 dage 21 timer 12 minutter 26 sekunder
DKK 11.500