Dorthe Kristoffersen. 'Mor og to siddende Børn'
orthe Kristoffersen (1906 - 1976). Nuuk. 'Mor og to siddende børn' 1969. Fedtsten sodet sort. Sign. DK. H. 13 cm. L. 18,5 cm. D. 10 cm. cd
Proveniens: Birte Christensen, dennes samling ( indsamlet i perioden 1950 til 1970)
Litteratur: Birte Haagen: 'Kristoffersen. En grønlandsk billedhuggerfamilie'. Forlaget Tinok, 2004. s. 30. Afbillede s. 91.
Se hele udvalget på Birte Christensen samling her
Slutter om 6 dage 23 timer 22 minutter 34 sekunder
DKK 1.200