Børge Mogensen for Søborg Møbler. Skænk af teak / eg med overdel, model '160' (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Lav skænk af teak, opsat på massivt stel af eg, front med to skydelåger bag hvilke udtræksbakker samt hylder. Løs overdel med skydelåger bag hvilke hylder. H. 87-145, B. 150, D. 32/46 cm. Fremstillet og mærket hos Søborg Møbler, model '160'. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker.
Slutter om 4 dage 21 timer 41 minutter 30 sekunder
DKK 5.200