Kinesisk skab af rødlakeret træ, rigt dekoreret med flerfarvet fedtsten og quartz, sen Qing
Kinesisk skab af rødlakeret træ, rigt dekoreret med indlægninger i guld og perlemor, overdel udstyret med to låger med indlægninger af flerfarvet fedtsten og quartz i form af drager, blomster og paladsscener, underdel udstyret med to mindre skuffer. Sen Qing. H. 123 cm. B. 84 cm. D. 50 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder spredte ridser og mærker; enkelte mindre afslag. Ét hængsel samt låsepind til hængsel mangler.
Slutter om 20 timer 58 minutter 17 sekunder