To kinesiske vaser af porcelæn med okseblodsglasur, 1800/1900-tallet (2)

Vurdering

Hørsholm

6499676

Vase af porcelæn med okseblodsglasur, H. 50 cm. 1800-tallets slutning. Denne med afskåret top. Samt vase med okseblodsglasur, H. 33 cm. 1900-tallets første halvdel.

Vejle 26. nov.

Vurdering

3.000

2.400

Vejle 26. nov.

Vurdering

3.000

1.800

Amfora: Østrisk porcelænsmanufaktur, 1900-tallets første tredjedel.
Hørsholm 29. nov.

Vurdering

2.200

Ernst Leitz Wetzlar. Mikroskop, 1900-tallets første halvdel.
Hørsholm 24. nov.

Vurdering

Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Perlestellet. Rund frugtkurv, porcelæn, 1. sort.
Odense 26. nov.

Vurdering

5.200

Ferdinand Lundqvist. Sofabord af lys mahogni, 1900-tallets første halvdel
København 23. nov.

Vurdering

800

Et par kinesiske urtepotteskjulere af porcelæn 1900-tallet (2)
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

3.600

Bing & Grøndahl. Dele til 'Saksisk' middagsservice af porcelæn (19)
Vejle 22. nov.

Vurdering

Meissen. Fad i løgmønster / Zwiebelmønster, ca. 1900
Vejle 22. nov.

Vurdering

Engelsk skrivebord, military stil, af mahogni. 19tallets første halvdel.
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

Kinesisk bordlampe af porcelæn med okseblodsglasur, 1900-tallet
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

650

Dahl Jensen. Figur af porcelæn i form af pige med hund, nr. 1085
København 26. nov.

Vurdering

900

Royal Copenhagen musselmalet porcelæn med 19 dele. (19)
Hørsholm 26. nov.

Vurdering

2.200

Dahl Jensen for B&G. Sjælden Art Nouveau figur af porcelæn i form af en ung kvinde
København 26. nov.

Vurdering

2.200

Jardiniére samt kulspand af messing
Vejle 28. nov.

Vurdering

2.200

Royal Copenhagen Musselmalet porcelæn med 24 tidlige knive i æske. (24)
Hørsholm 26. nov.

Vurdering

6.400

5.000

Kinesisk hat-stand af porcelæn, ca. 1900
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

Empirestil engelsk vitrinechatol af mahogni, 20 årh.
Roskilde 22. nov.

Vurdering

Royal Copenhagen: Musselmalet halvblonde fad med grøn overglasurbemaling, 1894-1900
Hørsholm 26. nov.

Vurdering

6.400

Royal Copenhagen. 'Sommerfugle' tallerkener samt skål på fod, 1800-tallet (7)
Vejle 26. nov.

Vurdering

3.000

2.400

Royal Copenhagen. Fire figurer af porcelæn i form af isbjørne (4)
København 22. nov.

Vurdering

Et par kinesiske hatstands af porcelæn monterede som lamper
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

2.400