Royal Copenhagen. Lågkrus med sølvlåg af Hans Hansen Lunde, Tønsberg, 1800-tallets første halvdel
Lågkrus i porcelæn fra Royal Copenhagen fra 1880-tallets første halvdel, antageligt sølvbryllupsgave. Dekoreret med blomsterbuketter og guldstaffering, indv. i hanken mærket med Royal Copenhagens tre bølger, monteret med sølvlåg graveret med medaljoner og ranker, gæk i form af fabeldyr, på lågets top indfattet forgyldt ægteskabmedalje udført i 1700-tallet af medaljør Georg Hautsch, Nürnberg. Låget stemplet årstal '1828' samt 'HL' for mester Hans Hansen Lunde, f. 1790, borgerskab i Tønsberg 1810, d. 1833, samt punslet 'Vegtig 14 Lod'. NB. Ændring i tekst vedr. datering samt identifikation af sølvsmed.
Auktionen afsluttes: 26. nov. 2024 20:10
5 dage 3 timer 49 minutter 38 sekunder
DKK 1.800