Kinesisk bordlampe af porcelæn med okseblodsglasur, 1900-tallet

Vurdering

Hørsholm

6498358

Kinesisk bordlampe af porcelæn dekoreret med okseblodsglasur. Montering af messing, base af hardwood. H. inkl. skærmholder 72 cm. Brugsspor og nogle ridser.

Kinesisk hat-stand bordlampe af porcelæn, ca. 1900

Hørsholm 22. nov.

Vurdering

850

Et par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900-tallets sidste halvdel (2)
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

Christian Thomsen for Royal Copenhagen / Juliane Marie: 'Hans og Trine', nr.1782
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

Kinesisk hat-stand af porcelæn, ca. 1900
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

1.200

Et par kinesiske fade af porcelæn, Qianlong, ca. 1800 (2)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

2.400

Et par franske salonborde, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Aarhus 21. nov.

Vurdering

Kinesisk fad af porcelæn, Wanli, 1500/1600-tallet
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

6.400

Bing & Grøndahl: 'Hyrdinden og Skostensfejeren', nr. 8046
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

3.200

To sekskantede hat-stands af porcelæn, Kina, ca. 1900 (2)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

3.200

8.000

Kinesisk bordlampe af bronze, 1900-tallet
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

Vejle 19. nov.

Vurdering

3.000

2.400

Royal Copenhagen, Flora Danica. Opsats privatdekoreret.
Roskilde 19. nov.

Vurdering

7.600

To kinesiske skåle af porcelæn og stentøj, Ming dynastiet, 1500/1600-tallet (2)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

Et par kinesiske 'Chestnut baskets' / jardinerer af porcelæn, Qianlong, ca. 1800 (4)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

6.400

To små kinesiske kander med høne-hoveder samt thailandsk lågkrukke (3)
Vejle 17. nov.

Vurdering

2.400

Et par kinesiske hatstands af porcelæn monterede som lamper
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

2.400

Royal Copenhagen. 'Sommerfugle' tallerkener samt skål på fod, 1800-tallet (7)
Vejle 19. nov.

Vurdering

3.000

2.400

Meissen: Et par saltkar af porcelæn, 1800-tallet (2)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

Sevres: Lille urgarniture af overglasurdekoreret porcelæn, 1900-tallets første halvdel (3)
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

1.200

Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Service af porcelæn med guldkant. (117)
Roskilde 18. nov.

Vurdering

850