Rolex 'Date'. Vintage dameur i 18 kt. guld med gylden skive, ca. 1964
Damearmbåndsur fra Rolex, model Date, ref.nr.: 6531, cal. 1130, i urkasse af 18 kt. guld, gylden skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt Rolex-spænde, automatisk urværk. Ø. 25 mm. Fremstår med brugsspor, plexiglas med ridser, optrækskrone med slid på forgyldning. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.