+45 4450 9800

Favoritter

Log ind

Lauritz.com

Et par forgyldte bronzelysestager i rokoko-stil, 1800-tallets midte (2)

Vurdering

DKK 2.000

Showroom

Vejle

Varenummer

6486274

Beskrivelse

Et par lysestager af forgyldt bronze med slynget ornamentik i rokokostil og graverede blomsterranker, aftagelige lysmanchetter. 1800-tallets midte. H. 27 cm. Fremstår med brugsspor, slid på forgyldning. (2)

Næste bud

DKK 1.400

Inkl. salær og gebyr

Du kan byde på varen ved at vælge enten det næste ledige bud eller du kan benytte vores max-bud service.

Læs mere om budgivning her

Dit bud

Budhistorik

Der er ikke kommet bud på denne auktion

Lignende varer

Et par forgyldte bronzestager i rokokostil, 1800-tallets midte (2)

Et par forgyldte bronzestager i rokokostil, 1800-tallets midte (2)

Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

1.400

Syv Franske opaline lysestager med blomsterdekorationer, 1800-tallet (7)
Aarhus 27. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

1.400

Japy Fréres & Cie. Fransk kartelur i Louis Seize-form, 1800-tallet
Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.400

Næste bud

2.600

Østrigsk lygteur, 1800-tallets midte
København 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

4.000

Næste bud

2.000

Tidlig Hingelberg-potageske i sølv, 1906
Vejle 24. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.500

Næste bud

1.300

Lysekrone af bronze, empire stil, ca. 1920
Hørsholm 22. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

1.100

Royal Copenhagen. 'Sommerfugle' tallerkener samt skål på fod, 1800-tallet (7)
Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

2.400

Dame lommeur 'Cylindre Huit' af 18 kt. guld med nøgle.
Aarhus 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

7.200

Næste bud

5.400

Kaminur af forgyldt bronze, 19/20 årh.
Roskilde 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

800

Julius Kronberg, Svensk kunstner (1850-1921): Amorine driller sort kat.
Hørsholm 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

19.000

Næste bud

14.000

Et par armstole i Louis XVI-stil, stel af sortmalet og forgyldt træ, ca. 1900 (2)
København 22. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.600

Næste bud

800

Russisk sølvsmed. Serveringsske af sølv, Moskva ca. 1895
Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

2.200

Giovanni Banci for Hermes. Et par væglamper (2)
Vejle 27. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

7.600

Næste bud

3.600

Et par russiske teskeer lavet til kroningen af zar Alexander II, 1855 (2)
Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

4.000

Næste bud

2.600

Louis Vuitton. 'Montsouris GM' rygsæk af Monogram Canvas
Vejle 25. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

7.000

Næste bud

6.200

Samling halskæder af bomuld med karabin lås af forgyldt sterling sølv. (11)
Aalborg 22. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.100

Næste bud

1.500

Dansk officerssabel omkring 1800 med blåneret og forgyldt klinge
Vejle 24. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

7.600

Næste bud

4.000

Cartier 'Must de Cartier Ronde'. Dameur i forgyldt sterlingsølv, 1990'erne
Vejle 28. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

10.000

Næste bud

8.000

Stor rokoko spejl af forgyldt træ og gesso, 19 årh.
Roskilde 29. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

750

Etui/ tabatière samt to sukkertænger af sølv og sterlingsølv (3)
Vejle 22. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

1.500

Royal Copenhagen. Lågkrus med sølvlåg af Hans Hansen Lunde, Tønsberg, 1800-tallets første halvdel
Vejle 26. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

1.800

Technos 'The King'. Retro herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1970'erne
Vejle 28. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.500

Næste bud

1.100

Omega 'De Ville'. Retro dameur i forgyldt metal med gylden skive, ca. 1973
Vejle 28. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

2.000

Herrearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Aqua Terra, ref. 196.1114
Roskilde 27. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

31.000

Næste bud

22.000

  • Om os
  • Om Lauritz.com
  • Eller ring på tlf. +45 44509800
Brug af denne hjemmeside forudsætter accept af aftalerne om købs- og salgsbetingelser samt persondatapolitikCopyright Lauritz.com © 2023-2024Version: 1.1.2