Karen & Ebbe Clemmesen for Fritz Hansen. Et par lavryggede lænestole / 'Safaristole', model '4305' (2)
Karen & Ebbe Clemmesen. Et par lavryggede lænestole / 'Safaristole' med stel af sortlakeret træ, betrukket med ternet uld, armstropper af læder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model '4305'. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder stel med ridser og mærker, betræk med skjolder og huller. Porøst skum.
Litt. Danish Chairs, Noritsugu Oda, s. 149.
Slutter om 4 dage 21 timer 36 minutter 23 sekunder
DKK 7.800