Børge Mogensen for Søborg Møbler. Skænk af teak / eg med overdel, 1950-60'erne (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Skænk af teak, opsat på massivt stel af eg, front med to låger bag hvilke hylder. Løs overdel med skydelåger af klart glas bag hvilke hylder. H. 87-145, B. 100, D. 32/47 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker.
Slutter om 4 dage 22 timer 49 minutter 45 sekunder