Zenith. Vintage herreur i forgyldt stål med lys skive, ca. 1955-57
Vintage herrearmbåndsur fra Zenith, cal. 106-6, i urkasse af delvist forgyldt stål, lys skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, plexiglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 32,5 mm. fremstår med brugsspor, udskiftet optrækskrone, antagelig uoriginal bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.