Lemania. Vintage herreur i stål med guldkappe, ca. 1960
Vintage herrearmbåndsur fra Lemania, ref.nr.: 280 KO/2, cal. 3000, i urkasse af stål med guldkappe, lys skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, plexiglas, monteret med ny læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 34,5 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Uret hidrører fra en pensioneret urmagers private samling af armbåndsure og er nyligt efterset, renset og/eller serviceret af denne.