Italiensk kaffekande af sølv i traditionel mellemøstlig form, 1900-tallet

Vurdering

DKK 8000

Vejle

6493768

Italiensk kaffekande af sølv i traditionel mellemøstlig form med lang, næbformet tud, korpus og låg rigt drevet med bladværk, støbt hank med bladværk, 1900-tallet. Stemplet 800 og med utydeligt mestermærke, forhandlermærke Fitaihi. H. 31 cm. Vægt ca. 696 g. Fremstår med brugsspor, låget gaber lidt.

DKK 7.000

Vinkande af sølv i rokokoform

Vinkande af sølv i rokokoform

Vejle 19:48

Vurdering

7.600

6.400

Vilhelm Christésen. Bordskål af sølv i rokokoform, København 1895
Vejle 05. nov. 19:46

Vurdering

7.000

5.800