Italiensk kaffekande af sølv i traditionel mellemøstlig form, 1900-tallet
Italiensk kaffekande af sølv i traditionel mellemøstlig form med lang, næbformet tud, korpus og låg rigt drevet med bladværk, støbt hank med bladværk, 1900-tallet. Stemplet 800 og med utydeligt mestermærke, forhandlermærke Fitaihi. H. 31 cm. Vægt ca. 696 g. Fremstår med brugsspor, låget gaber lidt.
Auktionen afsluttes: 05. nov. 2024 18:58
4 dage 12 timer 22 minutter 31 sekunder
DKK 7.000