Dansk møbeldesign. Sminkebord af palisander med taburet, 1960'erne (2)

Vurdering

DKK 1600

Roskilde

6492275

Sminkebord med stel af palisander, front med tre skuffer, herover vipbart spejl. H. 103, B. 80, D. 37 cm. Medfølgende taburet. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder stel med ridser og mærker. Manglende topplade af glas.

Børge Mogensen. Sofabord af massiv eg, model '262'

Roskilde 26 okt.

Vurdering

Roskilde 19 okt.

Vurdering

3.200

Holger Jensen for FDB Møbler. Kommode af teak med overdel, 1960'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

1.900

Skammel med stel af palisander, 1960'erne
København 19 okt.

Vurdering

Roskilde 19 okt.

Vurdering

800

Kai Winding for Poul Hundevad. Skænk af palisander, 1960'erne
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Dansk møbeldesign. Reol af palisander, 1950-60'erne
Roskilde 18 okt.

Vurdering

1.200

Dansk snedkermester. Et par taburetter, 1930-40'erne (2)
Roskilde 26 okt.

Vurdering

Væghængt medicinskab / tandlægeskab af lakeret træ
Roskilde 18 okt.

Vurdering

Skovby Møbelfabrik. Cirkulært spisebord af palisander, 1960-70'erne (1+2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

2.800

Carlo Jensen for Hundevad & Co. Et par reoler af palisander, 1960'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Verner Panton for Louis Poulsen. Stander- / gulvlampe - 'Panthella'
Aalborg 17 okt.

Vurdering

800

Poul M. Volther m.fl. Samling småmøbler samt standerlampe, 1950-60'erne (5)
Roskilde 26 okt.

Vurdering

800

Poul Nørreklit, tilskrevet. Entrésæt, 1970'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

800

Dansk møbelproducent. Lille dobbelt kommode, palisander
Aarhus 18 okt.

Vurdering

Dansk snedkermester. Sæt på fire stole af birk, 1940-50'erne (4)
Roskilde 26 okt.

Vurdering

Frank Reenskaug for Bramin. Gyngestol af teak, model '182'
Roskilde 26 okt.

Vurdering

Suzuki F 150 akustisk guitar
Aalborg 18 okt.

Vurdering

3.600

Dansk møbeldesign. Fem stole af teak / eg, 1950'erne (5)
Roskilde 26 okt.

Vurdering

Hjørnebord af teak med klapper, 1960'erne
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Dansk møbeldesign. Bar med overdel af palisander, 1950-60'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

6.000

3.600

Fire kinesiske skæringer af træ, 1900-tallet (4)
København 18 okt.

Vurdering

Arne Hovmand-Olsen. Lænestol af teak - 'Boomerang'
Roskilde 19:38

Vurdering

6.400

Todelt jalousiskab / arkivskab af eg, 1900-tallets midte
Roskilde 18 okt.

Vurdering

Dansk møbeldesign. Bar af teak, 1960'erne
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)