Børge Mogensen: Øreklapstol med skammel 2202 og 2204
Børge Mogensen (1914-1972). Øreklapstol med skammel med ben af massivt bejdset træ, løse hynder med dunfyld betrukket med originalt sort læder. Sh. 45 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2204 og 2202. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser på læder specielt ved øverste hjørne på bagside af stol. (2)
Slutter om 2 dage 0 timer 3 minutter 42 sekunder
DKK 7.600