Børge Mogensen. Tre pers. sofa model 2213 i sort læder
Børge Mogensen (1914-1972). Tre-pers. fritstående sofa originalt betrukket med sort læder, løse dunhynder i sæde, sider og ryg, ben af massivt sortlaseret træ. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Furniture, Model 2213. L. 221 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor iform af slitage på hynder, ridser på læder samt enkelt brandmærke på hynde.
Slutter om 1 dag 21 timer 22 minutter 2 sekunder
DKK 11.000