Charles Eames. Kontorstol, model EA-119 i sort læder
Charles Eames (1907-1978). Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, seneste generation med chrom-ring, sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, armlæn og fempasfod af poleret aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med fane herfra, 2010. Sæde H. 42/55 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ridser på armlæn og aluminiumsfod.
Slutter om 4 dage 22 timer 48 minutter 44 sekunder
DKK 16.500