Anton Michelsen. Senempire tekande af sølv, anno 1843
Anton Michelsen. Senempire tekande af sølv rigt drevet med bladværk, hank og lågknop af udskåret træ, stemplet med mestermærke for Anton Michelsen (1809-1877, borgerskab i København 1841, hof- og ordensjuvelér fra 1848), København 1843. Tidligt arbejde fra Michelsen. H. 17. L. 28. Ø ekskl. hank og tud ca. 16 cm. Vægt ca. 518 g. Fremstår med patina.
Slutter om 23 timer 42 minutter 31 sekunder
DKK 4.200