Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Anton Michelsen. Senempire tekande af sølv, anno 1843

Vurdering

DKK 5000

Vejle

6479576

Anton Michelsen. Senempire tekande af sølv rigt drevet med bladværk, hank og lågknop af udskåret træ, stemplet med mestermærke for Anton Michelsen (1809-1877, borgerskab i København 1841, hof- og ordensjuvelér fra 1848), København 1843. Tidligt arbejde fra Michelsen. H. 17. L. 28. Ø ekskl. hank og tud ca. 16 cm. Vægt ca. 518 g. Fremstår med patina.

DKK 4.200

Carl M. Cohr. Skål af sølv i rokokoform, anno 1936

Vurdering

4.400DKK

Startpris

3.400DKK

Vejle

11.10, 19.28

Engelsk tesæt af sølv - Atkin Brothers Sheffield 1904 (3)

Vurdering

10.500DKK

Startpris

7.600DKK

Hørsholm

11.10, 16.31

Thomas Bradbury & Sons. Edwardiansk tedåse af sterlingsølv, London 1901

Vurdering

3.200DKK

Startpris

2.600DKK

Vejle

8.10, 18.59

Saxbo. Tekande, kugleformet, glaseret stentøj, nr. 63 I.

Vurdering

5.200DKK

Startpris

3.600DKK

Odense

16.10, 19.16

Carl M. Cohr. 'Blank Perle', fiskebestik af sølv til tolv pers.  (12)

Vurdering

11.500DKK

Startpris

7.600DKK

Vejle

9.10, 19.30

Samling sølv korpus (13)

Vurdering

2.400DKK

item.HighestBidLabel

2.000DKK

Aalborg

8.10, 19.00

Vintage Omega Quartz, herrearmbåndsur fra 1979

Vurdering

2.000DKK

item.HighestBidLabel

1.400DKK

Aarhus

9.10, 19.55

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)