Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Georg Frederik Biehl. Sønderjysk empire hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, Sønderborg.

Vurdering

DKK 9000

Aarhus

6474593

Sønderjysk, vaseformet empire hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv prydet med 21 flusser af rødt, blåt og grønt glas, hanke i siderne, gennembrudt lågknop i form af krone, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Georg Frederik Biehl (f. 1785, d. 1856, mester i Sønderborg). Under bunden nålepunslet med navnetræk og årstal 1864. H. 12,3 cm. Vægt ca. 82,5 gr. Fremstår med mindre afslag i enkelte flusser. Museer: Mesteren er repræsenteret særligt med hovedvandsæg på bl.a. Nationalmuseet, Sønderborg, Haderslev og Altona museer.

DKK 5.200

Royal Copenhagen. Lågkrus med sølvlåg af Hans Hansen Lunde, Tønsberg, 1800-tallets første halvdel

Vurdering

4.000DKK

Startpris

2.000DKK

Vejle

8.10, 19.50

To sæt saltkar og en samling saltskeer i sterlingsølv og sølv (31)

Vurdering

4.000DKK

Startpris

3.000DKK

Vejle

11.10, 20.39

Tidlig Hingelberg-potageske i sølv, 1906

Vurdering

1.600DKK

Startpris

1.400DKK

Vejle

11.10, 19.54

David Andersen m.fl. En samling norske is-, mocca, kaffeskeer mm. af delvis forgyldt sølv (60)

Vurdering

4.000DKK

item.HighestBidLabel

3.400DKK

Vejle

11.10, 19.48

Vintage Omega Quartz, herrearmbåndsur fra 1979

Vurdering

2.000DKK

item.HighestBidLabel

1.400DKK

Aarhus

9.10, 19.55

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)