Etui/ tabatière samt to sukkertænger af sølv og sterlingsølv (3)
Tre dele sølv bestående af et indvendigt forgyldt etui/ tabatière af sølv prydet i relief med jagtscene på låg foruden blomster- og bladornamentik på siderne, stemplet 830. L. 7,5 cm. B. 5 cm. En 'Sommerfugl' sukkertang af sølv, stemplet med Københavns bymærke, anno 1930. L. 10,5 cm. En Victoriansk sukkertang af sterlingsølv, stemplet med London Silver Hallmarks, anno 1844. L. 14 cm. Samlet vægt: ca. 135 g. Samlingen fremstår med brugsspor. (3)
Auktionen afsluttes: 19:46
13 timer 23 minutter 59 sekunder