Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Udført hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, ridser/mærker samt manglende bunddæksel.
Slutter om 4 dage 21 timer 54 minutter 54 sekunder