Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af lilla- og hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Udført hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, ridser/mærker.
Slutter om 4 dage 22 timer 31 minutter 38 sekunder
DKK 1.200