Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Service af porcelæn med guldkant. (117)
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Service af porcelæn med guldkant best. af: 13 middagstall. nr. 25/325 Ø 24,5 cm. (1 sort.), 10 frokoststall. nr. 26/325 Ø 21,5 cm. (1 sort.1 stk med afslag på guldkant), 8 suppetall. nr. 322 Ø 24 cm. (1 sort.), 8 suppetall. nr. 323 Ø 21,5 cm. (1 sort.), 17 kagetall. nr. 28A Ø 15,5 cm. (1 sort.), 3 ovale fade nr. 38/16/15 L. 23-34-41 cm. (alle 1 sort.), 3 fade med hanke nr. 101 Ø 25,5 cm. (1 sort.), 1 bakke nr. 216L 21,5 cm. (1 sort.), 1 søstjerne og 1 bølgeformet fade nr. 42 A og 227 Ø 14 og 18 cm. (begge 1 sort.), 1 trekantet fad nr. 354 Ø 24 cm. (1 sort.), 1 lysestage nr. 249 (1 sort.), 2 sauceskåle nr. 8 (1 sort.), 2 salt og 2 peberbøsser, 1 sukkerskål uden låg nr. 94 (1 sort.), 4 askebægre nr. 200 (1 sort.), 5 askebægre nr. 30 (1 sort.), 1 flødekande nr. 189, 18 kaffekopper med 15 underkopper nr. 102/305 (1 sort. 1 kop med kantafslag). Alt med brugsspor, nogle dele med slitage/afslag på guldkant. (117)
Auktionen afsluttes: 18. nov. 2024 18:14
3 dage 15 timer 25 minutter 8 sekunder
DKK 850