Georg Jensen & Wendel. Cocktail diamant- og perlering af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.60 ct.
Georg Jensen & Wendel. Cocktailring af 18 kt. hvidguld prydet med en Akoya saltvands- kulturperle i center omkranset i rosetform af tyve baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.60 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS-VS. Stemplet: GJ&W 750. Ringstr.: 51/ 16,25. Front: Ø 19 mm. Vægt: ca. 7,0 g. Ringen fremstår med brugsspor.