Solitaire- diamantring af 18 kt. guld, i alt ca. 1.93 ct.
Markant solitairering af 18 kt. guld prydet i center af en brillantslebet diamant på ca. 1.37 ct. Farve: Cape (M). Klarhed: VS1., flankeret af tolv baguetteslebne dimanter på ringskinnen, i alt ca. 0.56 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Ringstr. 52,5. Vægt: 7,3 g. Medfølges af svensk diamantcertifikat, dateret Stockholm 1984. Ringen fremstår med alm./ lette brugsspor, en baguetteslebet diamant med mindre brud.
Auktionen afsluttes: 25. nov. 2024 20:50
4 dage 7 timer 5 minutter 26 sekunder
DKK 25.000