Fransk ny-rokoko kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets slutning
Fransk ny-rokoko kaminur af forgyldt bronze, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, monteret bag kapsel af glas. Urhus prydet med rocailler, kæmninger og bladværk. 1800- tallets slutning. H. 36,5 cm. B. 23 cm. D. 11 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Nøgle og pendul medfølger; glaskapsel medfølger løst. Uret gik på vurderingstidspunktet.
Auktionen afsluttes: 03. dec. 2024 19:50
6 dage 2 timer 1 minut 31 sekunder