Børge Mogensen . Tre pers. sofa model 2213 i cognacfarvet læder
ørge Mogensen (1914-1972). Tre-pers. fritstående sofa originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse dunhynder i sæde, sider og ryg, ben af massivt egetræ. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Furniture, Model 2213. L. 221 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Patineret læder med nogle ridser.
Auktionen afsluttes: 20. nov. 2024 19:54
5 dage 21 timer 3 minutter 3 sekunder
DKK 13.000