Børge Mogensen. Et par armstole af eg / sjeneflet, model 'BM62' (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Et par armstole med stel af massiv eg, medeformede ben med synlige tapsamlinger, sæde og ryg monteret med sjeneflet.
Antageligvis udført hos P. Lauritzen (Første producent, senere Fredericia Stolefabrik), model 'BM62'.
Fremstår med alders- og brugsspor, herunder stel med ridser og mærker. Sjeneflet på sæder med defekter og knæk.
Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. 4, s. 211
Slutter om 4 dage 22 timer 9 minutter 53 sekunder