Peder Severin Krøyer (1851-1909). Dobbeltportræt af forfatteren Sophus Schandorph og hustru Ida Sofie Schandorph. Kridttegning. Sign. og dat. P.S- Krøyer Skagen Juli 94. Øverst betegnet "Til Katrine fra Søren". 44,5 x 57,5 cm (61 x 74 cm). Tilsvarende tegning i Hirschsprungske Samling, denne afbilledet og omtalt i Lit. Peter Michael Hornung: Peder Severin Krøyer s. 286. Proveniens: Jørgen Sodemann, som var i familie med den dedikerede Katrine. Fremstår med brune syrepletter nederst til højre. Obs. Beskrivelsen ændret.