Bertha Dorph, tilskrevet (1875-1960) Gouache og bly på papir. Kvindeportræt. Sign. og dateret B Green 1898 (Bertha Dorphs ungpigenavn). 59 x 46 cm (71 x 58). Fremstår med skjold i venstre side.