Vurdering

DKK 7600

Vejle

6489045

Dansk officerssabel omkring 1800. Blåneret klinge med forgyldt unionsvåben, 'Vivat' osv. Klinge som på Officerssabel model 1789 og maske som på Husarofficerssabel ca. 1790. Klingeryg nummereret 801. Skede af læder med messingbeslag. Skeden er limet og er delt midtpå. L: 103 cm. Klinge 85 cm. Skede: 87 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Buddha af forgyldt bronze med parasol, Thailand, ca. 1900

Hørsholm 18 okt.

Vurdering

Et par Rokoko kandelabre af forgyldt bronze (2)
Roskilde 18 okt.

Vurdering

Hemverk. Unisex armbåndsur model Graham smokey blue.
Aarhus 19 okt.

Vurdering

Spejl i bred forgyldt ramme, facetslebet glas
Hørsholm 18 okt.

Vurdering

Armring med cubiske zirkoner
Aarhus 19 okt.

Vurdering

Stor væglampe fra 50'erne af forgyldt messing
Vejle 19 okt.

Vurdering

3.200

Antik væglampe af forgyldt messing
Vejle 19 okt.

Vurdering

5.200

Hemverk. Unisex armbåndsur model Graham warm grey.
Aarhus 19 okt.

Vurdering

Giovanni Banci. Sofabord af glas og smedejern
Vejle 22 okt.

Vurdering

22.000

16.500

Toftegaard, Siersbøl. Stort elefantvedhæng samt ring og øreclips af sterlingsølv (4)
Vejle 24 okt.

Vurdering

1.200

900

Giovanni Banci for Hermes. Et par væglamper (2)
Vejle 19:41

Vurdering

13.000

5.200

Fransk art deco spejl i forgyldt metal
Vejle 22 okt.

Vurdering

18.000

7.600

Samling halskæder af bomuld med karabin lås af forgyldt sterling sølv. (12)
Aalborg 20 okt.

Vurdering

Aalborg 21 okt.

Vurdering

Aalborg 22 okt.

Vurdering

Lysberg Hansen & Terp: Et par lampeborde med stel af sortlakeret og forgyldt smedejern.
Hørsholm 18 okt.

Vurdering

Roskilde 19 okt.

Vurdering

Napoleon III kaminur af delvist forgyldt bronze
Aalborg 18 okt.

Vurdering

Kienzle Art deco bordur
Aalborg 22 okt.

Vurdering

Et par øreringe med agat af forgyldt sterlingsølv (2)
København 21 okt.

Vurdering

Boulanger. Ananas-formet bordlampe fra 60'erne
Vejle 19 okt.

Vurdering

6.400

5.200

Oswald Haerdtl for Lobmeyer. Væglampe af glas fra 50'erne
Vejle 19 okt.

Vurdering

15.500

9.000

Lysekrone af bronze, empire stil, ca. 1920
Hørsholm 18 okt.

Vurdering

Perlekæde med 'Imagine' pyntekugle i 14 kt guld (2)
Aarhus 18 okt.

Vurdering

4.600

3.400

Philippe Starck. Standerlampe, model 'Lounge Gun M 16'
Vejle 19:45

Vurdering

19.000

13.500

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)