Severin Hansen. Rektangulært sofabord af finéret mahogni med profilerede kanter. H. 50, 153 x 75 cm. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bleget stel.