Poul Kjærholm (1929-1980) for Fritz Hansen: PK61 sofabord af stål og flinrullet marmor
PK61 sofabord med stel af matforkromet stål, monteret med plade af flintrullet marmor. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen med stemplet og mærkat herfra, 2003. H. 33, B. 80, D. 80 cm. Pæn stand. Afstandsdupper af plast mangler.
Slutter om 1 dag 23 timer 57 minutter 7 sekunder
DKK 13.500