Cabasset, start 1600-tallet
Original Cabasset / Morion hjelm af jern, dekoreret med med kobber, antagelig tysk fra mellem år 1580-1600. 20 x 28 cm. Fin bevaringsstand med aldersrelateret brugsspor. Proveniens; dansk privatsamling.
Auktionen afsluttes: 05. nov. 2024 19:03
4 dage 12 timer 23 minutter 18 sekunder
DKK 2.800