Dansk Grenadersabel M/1753
Dansk Musketer/ Grenadersabel Model 1753. Rillet, støbt messinggreb. Hjerteformet stikplade, der går over i en håndbøjle, tappet ind i knappen. Stemplet 'KRB 50', klingen er dekoreret med kongemonogram og årstallet 1755. Klinge L. 63 cm. Total L. 80 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. Hidrører fra stor dansk privatsamling. Blankvåbentilladelse pålræves.
Auktionen afsluttes: 10. nov. 2024 20:52
9 dage 14 timer 25 minutter 11 sekunder
DKK 5.400