Charles Eames. Kontorstol, model EA-119 i sort læder
Charles Eames (1907-1978). Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, seneste generation med chrom-ring, sæde, ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, armlæn og fempasfod af poleret aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med fane herfra, 2007. Sæde H. 44/56 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ridser på armlæn og aluminiumsfod.
Slutter om 2 dage 1 time 2 minutter 7 sekunder
DKK 16.500