Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Et par skeder, 1600/1700-tallet (2)

Vurdering

DKK 5200

Aarhus

6490087

Kort hirschfænger skede fra 1600/1700-tallet, L. 55 cm. Fremstår med brugsslitage, mindre brud på læder.
Kårdeskede af brunt læder og messing indgravering, L. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Dansk privatsamling.

DKK 2.800

Pandora. Brillantring af 14 kt. guld med gitter-mønster

Vurdering

3.200DKK

Startpris

2.400DKK

Vejle

10.10, 20.18

Skede til kyrassérkårde, M/1797/1825

Vurdering

6.400DKK

item.HighestBidLabel

4.000DKK

Aarhus

8.10, 18.00

Dansk feltkonstabelsabel, M/1854 samt sabel efter 1892 (2)

Vurdering

4.000DKK

Startpris

2.200DKK

Aarhus

13.10, 20.43

Tre danske skeder, bl.a. to stk. til gravkors M/1854 (3)

Vurdering

6.400DKK

Startpris

4.000DKK

Aarhus

10.10, 20.57

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)