Halskæde i 'Geneve/sildebens mønster' af 14 kt guld
Halskæde i 'Geneve' mønster af 14 kt guld med skjult kasselås samt med to sikkerhedshaspe. Stemplet: 'Aur. 585'. L. 41 cm. B. ca. 6 til 9 mm. Vægt: 28,9 gram. Fremstår med lette brugsspor herunder få ridser.