Et par aneportrætter af sognepræst Anders Nielsen Kragballe og hustru Karen Jensdatter Kragballe, 1695 og 1698 (2)
Et par aneportrætter af sognepræst Anders Nielsen Kragballe (1670-1732) iklædt ornat og paryk og dennes hustru Karen Jensdatter Kragballe (1678-1752) med dueblå kjole og guldsmykker, begge med salme- eller bønnebog i hånden, hans portræt dateret 1695, hendes 1698, som var året for deres giftermål, olie på lærred, sign. Afafis 25 (?). Malerierne er tilsyneladende også signeret under malingen i baggrundsfeltet (se sidste foto). 68 x 56 cm (83 x 71 cm). Fremstår med krakeleringer og nogle mindre retoucheringer, hans portræt med lille revne, hendes med dubleret lærred.
Se også lot 6478102: et par yngre portrætter fra samme slægt. (2)
Slutter om 1 dag 0 timer 47 minutter 30 sekunder
DKK 6.400