Niels Moe. Et par aneportrætter af Christian Malta Kragballe og hustru Anna Margrethe Lemvig Kragballe, 1830 (2)
Niels Moe (1792-1854). Et par aneportrætter af by- og herredsskriver samt postmester i Vejle, Christian Malta Kragballe (1756-1826), og dennes hustru Anna Margrethe Lemvig Kragballe (1766-1843), begge klædt i sort og hvidt, han med kalot, hun med broderede bånd i kysen, pastel på papir, sign. Moe, hendes dateret 1830, hans antageligt malet posthumt og betegnet 'efter et Miniature'. Lysmål: 50 x 40 cm (64 x 54 cm).
Se også lot 6477978: et par ældre portrætter fra samme slægt.
Slutter om 22 timer 47 minutter 12 sekunder