Verner Panton (1926-1998) for Fritz Hansen: Kvadratisk sofabord
Sofabord med kvadratisk plade af hvid laminat med bejdset trækant, stamme af forkromet stål, fod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra i bunden. H. 42, B. 80, D. 80 cm. Brugsspor/ridser, stamme med afskalning på forkromning.
Slutter om 4 dage 14 timer 47 minutter 20 sekunder